Zajęcia teatralne

Pierwsze role teatralne zagrane w 2020 roku przez dzieci, to role pastuszków i aniołków.
W Uroczystość Objawienia Pańskiego grupa dzieci ze Świetlicy razem z rodzicami i siostrami Terezjankami aktywnie uczestniczyła w Orszaku Trzech Króli w strojach pastuszków i aniołków.
Kolejne role i kreacje dziecięce można było obejrzeć na zajęciach w Świetlicy w pierwszym tygodniu ferii zimowych. Dzieci w różnych przebraniach bawiły się na balu przebierańców oraz tworzyły w sposób spontaniczny scenki teatralne.

Tworzenie różnych kroków i figur tanecznych przez dzieci na balu - ferie zimowe, poniedziałek 20.01.2020 Zabawy w kręgielni (wybrana scenka wykonana przez dziewczynki)-24.01.2020 uczestniczyły w konkursie kolęd oraz śpiewały ulubione piosenki. Konkursy sprawnościowe-bieganie z drewniana łyżką i jajkiem oraz przemieszczanie się w foliowych workach.

W dniu 6 stycznia dzieci i młodzież ze Świetlicy uczestniczyły w strojach teatralnych w Orszaku Trzech Króli. Razem z nami "Aniołkami" i "Pasterzami" byli rodzice, rodzeństwo, opiekunowie i absolwenci Świetlicy. W ciągu roku szkolnego dzieci wielokrotnie przedstawiały różne scenki teatralne w Świetlicy. Podczas zabawy „w teatr” dzieliły się na grupy i nakładały stroje teatralne  odpowiednie do wybranego scenariusza. W dniu 10 czerwca razem z wychowawcami wzięły udział w marszu zespołów teatralnych oraz wykonały taniec "belgijka" w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek 2019.

W październiku, w tygodniu misyjnym Świetlica aktywnie uczestniczyła w nabożeństwie różańcowym reprezentując w strojach teatralnych kontynent azjatycki i obu Ameryk.  Przed Świętami Bożego Narodzenia, na uroczystym „Spotkaniu opłatkowym i spotkaniu z Mikołajem”, zebranym gościom i rodzicom dzieci przedstawiły jasełka pt: „ Kto uratował Dzieciątko Jezus”.

Na początku stycznia, z racji przyszłych wyjazdów świetlicowej grupy teatralnej „Słoneczko”, zostały zaprojektowane kostiumy dla każdego dziecka. Szycie strojów zaplanowano z krawcową w pierwszym półroczu 2017 roku. Pod koniec stycznia wychowankowie zaprezentowali różne stroje i kostiumy z garderoby teatralnej. W pierwszym kwartale zostały rozdzielone dla kilku dzieci  największe role z dwóch obszernych scenariuszy.

Pod koniec roku szkolnego zostały uszyte kostiumy dla  dzieci do grania ról teatralnych. Komplety strojów tj. bluzy, spodnie i opaski na głowy w ciepłym, żółtym kolorze będą wykorzystywane do prezentacji świetlicowego Teatru pt. „Słoneczko”. W pierwszej połowie czerwca grupa świetlicowa wyjeżdżała do studio nagrań w SOK-u z autorską piosenką. W dniu 14 czerwca Świetlica zaprezentowała taniec "Belgijka" z podkładem muzycznym FDNT i swoim autorskim tekstem na Pikniku Rodzinnym w Szkole Podstawowej nr 4 im. ks. Kazimierza Hamerszmita.

W dniu 19.06.2017 wychowankowie przedstawili swój repertuar na ulicy "Teatralnej" - Chłodnej w Suwałkach w formie autorskiej piosenki i tańca "Belgijka", a później aktywnie uczestniczyli w marszu - paradzie zespołów teatralnych podczas rozpoczęcia Festiwalu Wigraszek 2017. Następnego dnia dzieci i młodzież obejrzały jedną ze sztuk konkursowych w Suwalskim Ośrodku Kultury i Sztuki. Po wakacjach dzieci zaczęły przyswajać swoje role związane z piękną sztuką teatralną „Jest taki kwiat”.

W dniu 19 listopada odbyły się uroczyste obchody 20-lecia powstania Świetlicy. Uczestniczyli w nich dorośli Absolwenci Świetlicy oraz Dzieci ze swoimi Rodzicami. Po południu przed Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła dzieci zaprezentowały sztukę teatralną pt.: „Jest taki kwiat”. Po przedstawieniu o godzinie 17.00 była sprawowana Msza Święta dziękczynna w intencji Darczyńców, Przyjaciół i wszystkich osób zaangażowanych w dzieło oraz Podopiecznych Świetlicy. Po Mszy Świętej zaproszeni Goście oraz Dzieci z Rodzicami udali się na spotkanie artystyczno-integracyjne do Świetlicy. Po przywitaniu wszystkich Dostojnych Gości, dzieci i młodzież zatańczyły taniec Belgijka z podkładem muzycznym otrzymanym z PDNT ze świetlicowymi słowami autorskimi. Przed rozpoczęciem Adwentu 30 listopada został zorganizowany dzieciom „Andrzejkowy "bal przebierańców".

Na początku roku 2018 w Świetlicy rozpoczęły się przygotowania do wystąpienia w Orszaku Trzech Króli w roli pasterzy i aniołków. Przez pół tygodnia były przymierzane i udoskonalane stroje dla aniołków, uszyte wcześniej przez krawcową, a także przygotowywane stroje dla pasterzy. Po scaleniu kostiumów, w dniu 6 stycznia dzieci ze swoimi mamami, wychowawcy, dwie siostry Terezjanki, wolontariuszki oraz osoby zaprzyjaźnione ze Świetlicą wzięli udział w suwalskim Orszaku Trzech Króli.


W maju, po zgłoszeniu uczestnictwa w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Wigraszek" nasz zespół teatralny "Słoneczko" rozpoczął intensywne przygotowania do konkursu.
W przeciągu 20 dni zostało uszytych i udoskonalonych kilka kostiumów oraz zorganizowanych kilkanaście prób teatralnych. W dniu rozpoczęcia Festiwalu, 18 czerwca Teatr Świetlicy zaprezentował w Suwalskim Ośrodku Kultury sztukę teatralną pt: „Jest taki kwiat”. Po zakończeniu spektaklu widownia nagrodziła młodych aktorów gromkimi oklaskami. Wszystkim w sposób szczególny podobały się stroje i pojazdy królewskie. W tym samym dniu, na rozpoczęcie uroczystości „wigraszkowych” dzieci i młodzież ze Świetlicy zaprezentowały taniec „belgijka” ze słowami autorskimi.

Pod koniec 2018 roku, w pierwszej połowie grudnia dzieci uczyły się ról do Jasełek. W dniu 20 grudnia na uroczystym spotkaniu opłatkowym oraz spotkaniu z Mikołajem wychowankowie przedstawili zaproszonym gościom oraz rodzicom Jasełka pt: „Trzech aniołów”.

Do wystawienia tegorocznych Jasełek pt.: „Odnaleźć Boga” dzieci z wychowawcami rozpoczęły przygotowania w drugiej połowie listopada. Najpierw, stosownie do możliwości i oczekiwań dzieci, zostały rozdzielone role oraz dopasowano stroje. Następnie zostały zgromadzone odpowiednie rekwizyty, takie jak np. skrzydła anielskie, kapelusze, laski pasterskie i korony. Do połowy grudnia, dwa razy w tygodniu „aktorzy” ćwiczyli emisję głosu – najpierw indywidualnie, a następnie na forum grupy.