Zajęcia teatralne

Na początku stycznia, z racji przyszłych wyjazdów świetlicowej grupy teatralnej „Słoneczko”, zostały zaprojektowane kostiumy dla każdego dziecka. Szycie strojów zaplanowano z krawcową w pierwszym półroczu 2017 roku. Pod koniec stycznia wychowankowie zaprezentowali różne stroje i kostiumy z garderoby teatralnej. W pierwszym kwartale zostały rozdzielone dla kilku dzieci  największe role z dwóch obszernych scenariuszy.

Pod koniec roku szkolnego zostały uszyte kostiumy dla  dzieci do grania ról teatralnych. Komplety strojów tj. bluzy, spodnie i opaski na głowy w ciepłym, żółtym kolorze będą wykorzystywane do prezentacji świetlicowego Teatru pt. „Słoneczko”. W pierwszej połowie czerwca grupa świetlicowa wyjeżdżała do studio nagrań w SOK-u z autorską piosenką. W dniu 14 czerwca Świetlica zaprezentowała taniec "Belgijka" z podkładem muzycznym FDNT i swoim autorskim tekstem na Pikniku Rodzinnym w Szkole Podstawowej nr 4 im. ks. Kazimierza Hamerszmita.

W dniu 19.06.2017 wychowankowie przedstawili swój repertuar na ulicy "Teatralnej" - Chłodnej w Suwałkach w formie autorskiej piosenki i tańca "Belgijka", a później aktywnie uczestniczyli w marszu - paradzie zespołów teatralnych podczas rozpoczęcia Festiwalu Wigraszek 2017. Następnego dnia dzieci i młodzież obejrzały jedną ze sztuk konkursowych w Suwalskim Ośrodku Kultury i Sztuki. Po wakacjach dzieci zaczęły przyswajać swoje role związane z piękną sztuką teatralną „Jest taki kwiat”.

Do wystawienia tegorocznych Jasełek pt.: „Odnaleźć Boga” dzieci z wychowawcami rozpoczęły przygotowania w drugiej połowie listopada. Najpierw, stosownie do możliwości i oczekiwań dzieci, zostały rozdzielone role oraz dopasowano stroje. Następnie zostały zgromadzone odpowiednie rekwizyty, takie jak np. skrzydła anielskie, kapelusze, laski pasterskie i korony. Do połowy grudnia, dwa razy w tygodniu „aktorzy” ćwiczyli emisję głosu – najpierw indywidualnie, a następnie na forum grupy.

Na początku nowego roku, 5 stycznia wychowankowie przedstawili w kościele parafialnym jasełka „W Betlejem”. W dniu 18 grudnia na uroczystym spotkaniu przedświątecznym dzieci zaprezentowały zebranym gościom jasełka „Podarunki dla Dzieciątka Jezus”.

 

Na początku października kadra pedagogiczna w Świetlicy ogłosiła konkurs na najlepszą sztukę teatralną, w której będzie zastosowany teatr cieni. Po długich  i częstych próbach w dniach: 27 października i 19 listopada uczestnicy zajęć w dobranych grupach zagrali  role w skomponowanych przez siebie przedstawieniach: „Czerwony Kapturek”, „Rodzinka”, „Spotkanie z Mikołajem”, „Mam talent”, oraz „Kwiaty.” Dnia 17 grudnia na spotkaniu opłatkowym dzieci zaprezentowały zaproszonym gościom jasełka:  „Idą, idą...Święty Józef z Matką Boską" wykorzystując teatr cieni.

W dniu 23 listopada została zorganizowana dla dzieci i ich rodziców wycieczka autokarowa do Białostockiego Teatru Lalek. W Teatrze dzieci odwiedziły Piwnicę Lalek oraz obejrzały sztukę teatralną pt „Kraina Śpiochów”. W dniu 19 grudnia na spotkaniu przedświątecznym wychowankowie zaprezentowali zebranym gościom i rodzicom jasełka „W Betlejem”.