Zajęcia plastyczne

Plastyka, a zwłaszcza rysowanie jest prawie codzienną formą odprężenia po zajęciach szkolnych dla znacznej grupy dzieci. Wychowankowie rozwijają swoje umiejętności manualne przez rysowanie na różnorodne tematy. Kilkakrotnie w każdym miesiącu pomagają w robieniu odlewów gipsowych, które później wygładzają, suszą i malują. Nieraz figurki gipsowe stawały się miłymi prezentami na różne okazje. W lutym i maju dzieci malowały figurki z elementami kwiatowymi dla swojej babci i dziadka oraz dla mamy. Przed Świętami Wielkanocnymi przygotowywały niespodzianki gipsowe m. in. zajączki, kurczaki i jajeczka do dekoracji wielkanocnego stołu. W lipcu podczas wycieczki uczestniczyły w konkursie plastycznym pt: „Moje ulubione zwierzę” oraz „Obrazy z wycieczki”. Oprócz malowania podopieczni każdego roku lepią różne figury z plasteliny, modeliny i mas plastycznych, zgłębiają technikę wypalania na drewnie i technikę decoupage oraz tworzą różne kompozycje ze skręcanych kul bibułowych.

W październiku dzieci rozpoczęły naukę robienia szalików na drutach. Nieraz  kontynuowały tę pracę przy kominku świetlicowym. W grudniu zapoznały się z technika wyrobu gipsowych aniołków. Po wysuszeniu figurek,  z wielką przyjemnością je malowały. Przed świętami Bożego Narodzenia wychowankowie wzięli czynny udział w wykrajaniu i pieczeniu świątecznych pierników. Z racji dużej liczby chętnych, pracowali w poszczególnych grupach. W ostatnim dniu zajęć przed przerwą świąteczną, dzieci własnoręcznie ozdabiały pierniki na swój wigilijny stół.

W pierwszym półroczu dzieci wykonywały prace plastyczne posługując się różnymi technikami (wypalanie na sklejkach wypalarkami, tworzenie różnych kompozycji za pomocą techniki decoupage oraz przy pomocy plasteliny i modeliny). W okresie Wielkiego Postu wychowankowie wykonali prace plastyczne o tematyce wielkanocnej z tabelą na dobre uczynki na każdy dzień. Pod koniec marca wykonali chorągiewki do baranków wielkanocnych oraz lukrowali pierniczki o tematyce wielkanocnej.

Okazją do rozwijania umiejętności manualnych dla 8 dzieci była tygodniowa wyprawa na Ukrainę. W czasie jazdy pociągiem podopieczni z chęcią rysowali na różne tematy. Podczas spotkań z dziećmi ukraińskimi w miejscowości Pulmo wykonywali barwne plakaty, świece z elementami dekoracyjnymi oraz drewniane serca przyozdobione cząstkami kolorowych serwetek.

W pierwszych miesiącach nowego roku szkolnego dzieci korzystały z różnorodnych form zajęć, w zależności od własnych zainteresowań. Zapoznały się z nowymi technikami wykonywania prac plastycznych m.in. z wyklejaniem rysunków  na sklejkach plasteliną i kolorowaniem różnymi farbami oraz ze sporządzaniem obrazków i pejzaży przy pomocy barwionych past z fluorem. W październiku przystąpiły do konkursu organizowanego w parafialnym kościele na najładniej własnoręcznie wykonany różaniec. Wśród sześciu prac wyróżnionych były cztery prace dzieci chodzących na zajęcia do Świetlicy.

W styczniu dzieci uczyły się wykonywania prac z modeliny o dowolnej tematyce.

Podczas Wielkiego Postu, a później na początku Adwentu dzieci i młodzież wykonali prace plastyczne do tabeli na dobre uczynki.


Przed świętami Zmartwychwstania Pańskiego dzieci wykonały witraże na okna o tematyce wielkanocnej.


W czerwcu dziewięciu wychowanków wzięło udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym organizowanym przez Centrum Rozwoju Lokalnego w Zawierciu na temat: „Moja ulubiona opowieść biblijna”. W lipcu podczas wyjazdu do Poznania dzieci wzięły czynny udział w konkursie plastycznym „Moje wspomnienia z wycieczki”.


W drugim tygodniu półkolonii część wychowanków przychodziła na zajęcia organizowane przez wychowawców przy Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach. Tam uczestniczyły w konkursie plastycznym pt.: „Lato w naszym mieście”.


W październiku dzieci przystąpiły do konkursu parafialnego „Na najpiękniej własnoręcznie wykonany różaniec”. Efektem było zajęcie dwóch II miejsc, a  także zdobycie dwóch wyróżnień. W grudniu wychowankowie próbowali swoich możliwości podczas sporządzania odlewów gipsowych.

 

 

W pierwszym półroczu, w związku  z dużą ilością organizowanych zajęć teatralnych, dzieci rozwijały swoje umiejętności plastyczne w większości w sposób indywidualny. Prace zbiorowe były wykonywane na początku Wielkiego Postu do tabelek na dobre uczynki.


Przed Świętami, a także później najmłodsi uczyli się malować figurki gipsowe. W maju wychowankowie sporządzali gipsowe serduszka i pierniczki, aby później wręczyć swoim Mamom z okazji Dnia Matki.


W czerwcu, z myślą o wakacjach. zostały wykonane prace plastyczne z kuleczek bibuły dotyczące uroków lata.


Tradycyjnie podczas wycieczki dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym. Wykonały piękne prace dotyczące zwiedzanych miejsc.


W miesiącu październiku wychowankowie sporządzali na konkurs różańce różnymi technikami.

W listopadzie, grupa dzieci przy pomocy wychowawcy wykonała kolorowe ilustracje na obchody 20-lecia Świetlicy.

Na początku grudnia dzieci sporządziły prace plastyczne związane ze Świętem Bożego Narodzenia oraz tabelę do odnotowywania dobrych uczynków na każdy dzień. Przed Świętami kilkakrotnie uczestniczyły w wypiekach i lukrowaniu różnorodnych pierników oraz malowaniu figurek gipsowych.
 

Na początku 2015 roku zostały wykonane prace zbiorowe na wystawę do kościoła parafialnego z okazji 18 rocznicy powstania Świetlicy. Przed Wielkanocą dzieci korzystając z kredek specjalnego przeznaczenia sporządziły dekorację wielkanocną. Przed zakończeniem roku szkolnego najmłodsi zapoznawali się zmróżnymi możliwościami wykorzystywania kory drzewnej na zajęciach plastyczno-technicznych. W miesiącu lipcu podczas odpoczynku we Wrocławiu wychowankowie wykonali prace plastyczne na konkurs ogłoszony przez wychowawców. Po wakacjach dzieci wyklejały różne widoki i krajobrazy za pomocą  cząstek  kolorowego gipsu. Przed rozpoczęciem Adwentu przygotowały  prace plastyczne z tabelką na dobre uczynki ( którą wypełniały w czasie Adwentu).