Spotkania, gry, zabawy

Kadra pedagogiczna Świetlicy uważa rodziców jako najważniejszych w dziele wychowania dzieci. W ciągu każdego roku zaprasza na świętowanie istotnych wydarzeń takich jak: spotkanie opłatkowe przed Świętami Bożego Narodzenia, zakończenie roku szkolnego oraz omówienie ważnych spraw związanych z dziełem wychowania oraz z letnim wypoczynkiem wychowanków. Traktując rodziców jako ważnych partnerów Świetlicy, kadra zaprasza na wspólne zabawy, rozgrywki i wyprawy z dziećmi, m. in. na biwaki, wycieczki oraz wyjazdy do teatru.

W programy jakie są realizowane w Świetlicy wychowawcy włączają aktywność fizyczną. Wiedzą, że ona powinna być wkomponowana w styl życia człowieka jako jeden z czynników warunkujących jego zdrowie. Promują różne rodzaje zajęć sprzyjające zdrowiu fizycznemu i duchowemu. Podczas przygotowywania różnych form aktywności rekreacyjno-sportowej, zwracają uwagę na te, które służą formacji integralnej. Wykluczane są gry wywołujące agresję (np. niektóre gry w karty); ćwiczenia fizyczne inspirowane popisami brutalnej siły albo rozbudzające i podtrzymujące negatywne emocje (tj. gniew, agresję, zawiść, niezgodę, niezdrową rywalizację, chęć górowania nad innymi); gry nieumiarkowane, wymagające po rekreacji dodatkowego wypoczynku; zajęcia sportowe, które całkowicie wciągają wychowanka, stają się ograniczającą go pasją i prowadzą do zatracania się w grze. Podczas zajęć sportowych pedagodzy wychowują uczestników nie tylko do zwycięstwa (uczenie zdrowej refleksji, poczucia możliwości i przemijalności, spojrzenia na sukces od strony relatywizacji), ale także do przyjęcia porażki (ukazanie, że można przegrywać bez uznania się za pokonanego, uczenie rozpoznawania swojej słabej strony, nie czynienie z tego „tragedii”, ale przyjęcie jako konkretnego znaku czasowości i kruchości, jakimi naznaczone jest życie ludzkie).

Biorąc pod uwagę doskonalenie ducha, zadaniem wychowawców jest czuwanie nad tym, aby dzieci podczas zabawy mogły się ćwiczyć w rozwijaniu i zdobywaniu cnót chrześcijańskich, takich jak uczciwość, uległość, posłuszeństwo, duch ofiarności, wierność obowiązkom, pokora w triumfie i spokój w porażce. W przypadku gier zespołowych ukierunkowuje się na altruizm, miłość bliźniego, wzajemny szacunek, wielkoduszność i przebaczenie. Owocami dobrze rozumianej zabawy i rozgrywek sportowych będzie wtedy radość, wolność, relaks, zachowanie zdrowia i odpowiedniej kondycji fizycznej oraz rozwinięcie wyżej nadmienionych cnót. Wychowawcom szczególnie zależy na wzbudzaniu w dzieciach i młodzieży jak najwięcej radości. Sami czynnie uczestniczą w ich zabawach i rozrywkach. Uczą na wzór św. Teresy od Dzieciątka Jezus przyjmowania wiele wydarzeń na wesoło, nawet różnych przeciwności codziennego życia.

W celu urozmaicenia zajęć rekreacyjno-sportowych, każdego roku uzupełnia się zaplecze sportowe w brakujący sprzęt. W tym roku zostały nabyte nietypowe hulajnogi z dużymi kółkami i dziecięce pojazdy do driftowania.  W roku szkolnym oraz podczas letnich półkolonii dzieci z wielką radością wychodziły na jazdę na dwukołowcach i trójkołowcach po ścieżkach rowerowych wokół Zalewu Arkadia. Z przyjemnością korzystały też z jazdy na nabytym sprzęcie wiele lat temu.

W porze zimowej dzieci nieraz bawiły się na dmuchanym zamku i trampolinach oraz w suchym basenie. Często wykonywały różne konstrukcje z ulubionych klocków.

Pod koniec stycznia i na początku lutego nasi wychowankowie w ramach ferii zimowych korzystali z różnych rozrywek. Dwa razy wyprawiali się na lodowisko oraz raz na kręgle. Kilkakrotnie uczestniczyli w konkursach i rozgrywkach organizowanych przez kadrę w Świetlicy.

W chłodniejszych miesiącach dzieci dzieci po odrobieniu zadań szkolnych z chęcią budowały z klocków oraz uczestniczyły w różnych rozgrywkach, bawiły się na zabawkach dmuchanych, ćwiczyły jazdę na monocyklu, grały w piłkarzyki, w bilarda oraz oglądały interesujące filmy w sali kinowej. W związku z dopisującą pogodą w drugim kwartale dzieci korzystały z wielu zabaw na zewnątrz Świetlicy. Często jeździły jeździkami, gokartami oraz na konikach mechanicznych. Nieraz korzystały z przejażdżek po ścieżkach rowerowych rikszami, hulajnogami i gokartami.

Bardzo ważnym wydarzeniem dla naszej grupy świetlicowej było uczestniczenie w ukraińskiej oazie w miejscowości Pulmo. Dzieci ze Świetlicy bardziej poznały cząstkę Europy na wschodzie oraz tradycje regionu. Podczas pobytu na terenie woj. wołyńskiego dzieci spotkały się z Ks. Biskupem Witalijem Skomarowskim, Ordynariuszem Diecezji Łuckiej oraz codziennie wraz z dziećmi ukraińskimi uczestniczyły w Eucharystii i zabawach. Podczas spotkań na placu rekreacyjno-sportowym nasi wychowankowie poznali nowe tańce o tematyce religijnej oraz wiele zabaw m. in. siatkówkę z  balonami wypełnionymi wodą, łapanie ogona „stonogi”,  wspomaganie odpoczywających „kaczek i gęsi” oraz przyjmowanie „gości”.

Po wakacjach, w czasie sprzyjającej pogody dzieci wychodziły na plac zabaw, by pojeździć różnymi pojazdami. Nieraz wychowankowie, którzy pierwsi odrobili zadania szkolne, wyprawiali się z opiekunem na dłuższą jazdę pojazdami po ścieżkach rowerowych.

W ciągu roku wychowankowie często bawili się w suchym basenie ze światłowodami oraz brali aktywny udział w dyskotekach oraz w zawodach sprawnościowych, a także w konkursach na najbardziej oryginalną budowlę z klocków.

W maju, w ramach promowania placówki Świetlica uczestniczyła ze swoimi pojazdami w rodzinnym festynie szkolnym.
W porze letniej po odrobieniu zadań szkolnych, dzieci korzystały z zabaw rekreacyjno-sportowych na otwartej przestrzeni. Jeździły samochodzikiem, rikszą, hulajnogami,gokartami i na mechanicznych konikach. Starsi uczestnicy pod opieką wychowawcy jeździli hulajnogami i rikszą po ścieżkach rowerowych. Na początku roku szkolnego 4 września przedstawiciele grupy świetlicowej uczcili krzyż św. Jana Pawła II w kaplicy zakonnej i w Świetlicy. 

W dniu 31 października podopieczni uczestniczyli w „Balu świętych”  w strojach przypominających strój jaki kiedyś nosili święci. Zgodnie z tradycją w dniu 22 grudnia dzieci z rodzicami i zaproszonymi gośćmi uczestniczyły w spotkaniu opłatkowym. Wszystkim zebranym wychowankowie przedstawili Jasełka. Pod koniec spotkania odbył się poczęstunek na słodko.

W porze wiosennej i letniej wychowankowie korzystali z różnych atrakcji w pomieszczeniach budynku oraz na podwórku (zabawy na dmuchańcach, jazda rikszami, hulajnogami, rowerkami, jeździkami i gokartami). Każdego roku do Świetlicy, w celu uatrakcyjnienia zabaw dzieciom, są nabywane pojazdy dziecięce. Pierwszymi osobami, które zapoznają się z nimi są starsi podopieczni. Często próbują swoich sił w składaniu trójkołowców czy czterokołowców dla swoich młodych kolegów i koleżanek. Po sprawdzeniu wytrzymałości pojazdów przez starszych, najmłodsi z przyjemnością korzystają z jazdy.

W dniach: 1-8 czerwca odbyły się konkursy i zabawy rekreacyjno-sportowe z okazji Dnia Dziecka.

W pierwszej połowie czerwca grupa świetlicowa wyjeżdżała do studio nagrań w SOK-u z autorską piosenką. W dniu 14 czerwca Świetlica zaprezentowała taniec "Belgijka" z podkładem muzycznym FDNT i swoim autorskim tekstem na Pikniku Rodzinnym w Szkole Podstawowej nr 4 im. ks. Kazimierza Hamerszmita. Na pikniku można było zakupić świetlicowe słodkości własnego wyrobu oraz skorzystać ze sprzętu Świetlicy (rikszy, gokartów, jeździków oraz dmuchańców).

W dniu 19.06.2017 wychowankowie  wspierani przez siostry Terezjanki i Panią Pedagog przedstawili swój repertuar na ulicy "Teatralnej" - Chłodnej w Suwałkach w formie autorskiej piosenki i tańca "Belgijka", a później aktywnie uczestniczyli w marszu- paradzie zespołów teatralnych podczas rozpoczęcia Festiwalu Wigraszek 2017. Następnego dnia dzieci i młodzież obejrzały jedną ze sztuk konkursowych w Suwalskim Ośrodku Kultury i Sztuki oraz skorzystały z placu zabaw w pobliżu Ośrodka. W tym samym dniu uczestniczyli w zabawach na Kręgielni.

Po wakacjach, szczególnie we wrześniu i październiku, podopieczni w ramach rekreacji często wyruszali na jazdę różnymi pojazdami. Ulubionym zajęciem dla dzieci była i jest nauka jazdy na monocyklu.

Pod koniec września przez trzy dni Świetlica gościła najmłodsze grupy dziecięce ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kazimierza Hamerszmita (4, 5 i 6 - latków). Najmłodsi z wielką radością korzystali z suchego basenu i sprzętu. W październiku dzieci z rodzicami uczestniczyli w pogadance przeprowadzonej przez panią stomatolog na temat pielęgnacji zębów i zdrowego odżywiania się.

W dniu 19 listopada odbyły się uroczyste obchody 20-lecia powstania Świetlicy. W uroczystości uczestniczyli Księża i Diakoni z naszej parafii na czele z Księdzem Proboszczem, Ksiądz Proboszcz z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa Moderator Miasta oraz Ksiądz Proboszcz z Parafii w Janówce, Poseł Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pan Prezydent Miasta Suwałk z Panią Zastępcą oraz z Panią Naczelnik WSS, Darczyńcy, Przyjaciele Świetlicy, Siostry Salezjanki, Matka Generalna naszego Zgromadzenia z Przedstawicielkami Wspólnoty Sióstr z Podkowy Leśnej, Łucka, z Suwałk mieszkających przy ul. Emilii Plater oraz przy ul. Artyleryjskiej, Wolontariusze, dorośli Absolwenci Świetlicy oraz Dzieci ze swoimi Rodzicami. Po południu przed Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła dzieci zaprezentowały sztukę teatralną pt.: „Jest taki kwiat”. Po przedstawieniu o godzinie 17.00 była sprawowana Msza Święta dziękczynna w intencji Darczyńców, Przyjaciół i wszystkich osób zaangażowanych w dzieło oraz Podopiecznych Świetlicy. Po Mszy Świętej zaproszeni Goście oraz Dzieci z Rodzicami udali się na spotkanie artystyczno-integracyjne do Świetlicy. Po przywitaniu wszystkich Dostojnych Gości, dzieci i młodzież zatańczyły taniec Belgijka z podkładem muzycznym otrzymanym z PDNT ze świetlicowymi słowami autorskimi. Końcowym punktem spotkania była wspólna uroczysta kolacja.

Przed rozpoczęciem Adwentu 30 listopada został zorganizowany dzieciom Andrzejkowy "bal przebierańców" oraz poczęstunek ma słodko. Tradycyjnie przed Bożym Narodzeniem odbyło się spotkanie opłatkowe i poczęstunek na słodko. Do dzieci przybył Mikołaj z paczkami. Podczas tego spotkania dzieci z  rodzicami śpiewały kolędy.

W dniu 17 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe, spotkanie z Mikołajem oraz poczęstunek na słodko. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Księża z naszej parafii, Pan Prezydent Miasta Suwałk, Pani Naczelnik Wydziału Pomocy Społecznej, Darczyńcy
i Przyjaciele Świetlicy, Rodzice i Opiekunowie dzieci.