Półkolonie, wycieczki

Pod koniec stycznia (23.01-27.01) odbyły się w Świetlicy półkolonie zimowe. W poniedziałek i wtorek dzieci z wychowawcami i z niektórymi mamami jeździły na łyżwach, na suwalskim lodowisku. W środę korzystały z basenu w Aquaparku, a w piątek grały w kręgle na kręgielni w suwalskiej Plazie. W dniu 27 stycznia został zorganizowany dzieciom bal przebierańców. Przed zabawą chętni wychowankowie prezentowali na sobie różne stroje i kostiumy do przedstawień teatralnych.

Na początku lipca (5-8.07.2017) odbyła się wycieczka busem do Torunia. Uczestniczyli w niej przede wszystkim starsi wychowankowie. Trasa i miejsca zwiedzania: Ostróda (Zamek Krzyżacki i plac zabaw nad Jeziorem Drwęckim), Toruń (Motoarena, Centrum Nowoczesności i Wiedzy, Żywy Pomnik Piernika, Ogród Zoo-Botaniczny, Bazylika NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, Starówka, Fontanny Cosmopolis, Kościół św. Jakuba i grób Sługi Bożego ks. bpa A.P. Szelążka - Ojca Założyciela Sióstr Terezjanek, Katedra i Kościół Mariacki, Krzywa Wieża, Radio Maryja), Górsk (Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki), Zamek Bierzgłowski (zwiedzanie zamku pokrzyżackiego w którym ostatnie lata życia zamieszkiwał ks. bp Adolf Piotr Szelążek) oraz Ciechocinek (tężnie).

W II połowie lipca zostały zorganizowane dzieciom (które nie wyjechały z Suwałk) półkolonie na Placu Marii Konopnickiej w  ramach "Lata w Suwałkach" oraz przy Parku Konstytucji 3 Maja w czasie organizowanego Jarmarku Folkloru i Jarmarku Kamedulskiego (29VII;  5VIII). Na Placu i przy Parku można było jeździć rikszami, gokartami, jeździkami, rowerkami i konikami mechanicznymi.

 Zimą czas odpoczynku od szkoły był dla dzieci okazją do wspólnej wyprawy do Aquaparku i na lodowisko, do uczestniczenia w konkursach sprawnościowych oraz do intensywniejszego korzystania ze zjeżdżalni i trampoliny dmuchanej w Świetlicy. Podczas trwających półkolonii zimowych wychowankowie także wzięli udział w konkursie kolęd.

W dniach 27.06 – 01.07 oraz 26.07 – 29.07 odbyły się letnie półkolonie w Świetlicy. W tym czasie podopieczni skorzystali z basenu w Aquaparku, uczestniczyli w zajęciach rekreacyjno-sportowych i kulinarnych oraz korzystali z jazdy rikszą, hulajnogą, samochodzikiem i gokartami po ścieżkach rowerowych. W drugim tygodniu półkolonii część wychowanków przychodziła na zajęcia rekreacyjno-sportowe i plastyczne organizowane przez wychowawców przy Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach.

W lipcu (05.07 – 11.07) starsi uczestnicy zajęć wzięli udział w tygodniowej wycieczce do Poznania. W czasie pobytu korzystali z kąpieliska nad Jeziorem Rusałka i Jeziorem Malta, jeździli  kolejką torową, zwiedzili stare i nowe ZOO (w obu miejscach korzystali z placu zabaw), Zamek Cesarski, Muzeum Wojskowe i Muzeum Archeologiczne, Ogród Botaniczny, Ostrów Tumski z najstarszą polska katedrą-Bazyliką Archikatedralną Św. Apostołów Piotra i Pawła oraz największy park w Poznaniu – Cytadelę. Podczas spacerów po Poznaniu dzieci dłużej zatrzymały sie przy kilku dużych fontannach oraz na Starówce, gdzie obejrzały Ratusz z koziołkami. Mieszkając w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Głuszynie na obrzeżach Poznania, wielokrotnie uczestniczyły we Mszy Świętej. Przebywając w pobliżu Bazy Lotnictwa Taktycznego miały możliwość obejrzenia lotów wojskowych maszyn.

 

W 2015 roku czternaścioro uczestników zajęć w Świetlicy podczas wakacji skorzystało z wycieczki do Wrocławia. Tam dzieci zwiedziły wiele ciekawych miejsc m.in. Stare Miasto z Ostrowem Tumskim (najstarsza cześć miasta); najpiękniejszy kościół gotycki na dolnym Śląsku: katedrę św. Jana Chrzciciela nazywaną matką kościołów śląskich, dwie charakterystyczne kamienice wychodzące na wrocławski rynek „Jaś i Małgosia”; „Stary Ratusz”- gotycko – renesansową budowlę jedną z piękniejszych tego typu w Europie z Muzeum Mieszczańskim; „Stare Jatki” – XIV-wieczne murowane ławy rzeźnickie z pomnikiem poświęconym zwierzętom rzeźnym; Ossolineum – barokowy gmach dawnego klasztoru Krzyżowców (znajdują się tam rękopisy „Pana Tadeusza” , „Zemsty”, „Ogniem i Mieczem”, „Chłopów”); „Halę Stulecia” zbudowaną w 1913 roku, która jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO (służy ona jako hala koncertowa, miejsce imprez sportowych i targów). Podczas pobytu we Wrocławiu wychowankowie dwa razy uczestniczyli w pokazach świetlano – dźwiękowych przy Fontannie multimedialnej (najlepiej prezentującej się w Polsce); obejrzeli budynek z czterema kopułami i pergolą z 1913 roku; zwiedzili ZOO; uczelnie znajdujące się w pobliżu miejsca zakwaterowania; Panoramę Racławicką; Ogród Japoński, zapoznali się ze szlakiem wrocławskich krasnali na którym odnaleźli 50 krasnoludków. W ostatnim dniu pobytu dzieci rozegrały ze sobą mecz piłki nożnej w specjalnych piłkach dmuchanych w zakrytym stadionie.

Podczas wakacji dzieci także uczestniczyły w zajęciach półkolonijnych organizowanych przez kadrę Świetlicy między innymi: w zajęciach plastycznych, kulinarnych, rekreacyjno – sportowych oraz w zajęciach organizowanych w basenie w Aquaparku.

Dnia 25 czerwca czternastoosobowa grupa wychowanków razem z opiekunami wyjechała na tygodniowy wypoczynek do Poronina. Z miejsca zamieszkania widoczne były wspaniałe krajobrazy m.in. górskie hale, a nad nimi góry m.in. Giewont  i Góra Śpiących Rycerzy. Dużym wyczynem grupy było wejście na Kasprowy Wierch oraz pokonanie trasy prowadzącej nad Morskie Oko wraz z powrotem. Dużą atrakcją dla dzieci był zjazd z Kasprowego Wierchu kolejką linową oraz wjazd na Gubałówkę kolejką szynową. Będąc w Górach dzieci miały okazję lepiej poznać Zakopane. Zwiedziły tam zabytkowe Kościoły oraz cmentarz, na którym znajdowały się groby słynnych Polaków, m.in. Kornela Makuszyńskiego i Kazimierza Przerwy – Tetmajera. Obejrzały także „skocznię Małysza”. W Zakopanym spacerowały po Starym Rynku, oglądały i nabywały pamiątki na licznych stoiskach i robiły zdjęcia z „żywymi posągami’. Po powrocie z Poronina nasi „wycieczkowicze” z innymi wychowankami Świetlicy przychodzili na zajęcia w ramach trwających półkolonii. Dzieci z radością brały udział w konkursach sportowych, kulinarnych i muzycznych; wykonywały prace plastyczne oraz na kiermaszu przy ul. Chłodnej rozprowadzały z siostrami wyroby świetlicowe. W październiku dzieci z opiekunami wyruszyli kolejką szosową na jednodniową wycieczkę do ośrodka „Maniówek” w Nowej Wsi. Tam głównymi atrakcjami było: zwiedzanie fermy strusi, jazda konna, nauka chodzenia na szczudłach oraz mecz piłki nożnej.

 

 

 

 

 

W 2014 roku piętnastu uczestników zajęć w Świetlicy podczas wakacji skorzystało z wycieczki do Fromborka. Na trasie dojazdu do miejsca wypoczynku oraz w drodze powrotnej do Suwałk odwiedzili Mazurolandię przy Wilczym Szańcu koło Kętrzyna i zwiedzili Muzeum Wojenne. Skorzystali także z kilku atrakcji m.in.: z przejazdu kolejką szynową, z wyciągu linowego oraz obejrzeli miniatury stadionów, bazylik i pałaców. Na trasie do Fromborka uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia Malborka. Tam obejrzeli Zamek pokrzyżacki i Plac Zamkowy. We Fromborku weszli na najwyższy punkt widokowy w Obserwatorium oraz nawiedzili Katedrę, gdzie znajdują się sławne organy. Tam też uczestniczyli we Mszy Świętej, wysłuchali koncertu oraz pomodlili się przy miejscu, gdzie został pochowane polski uczony Mikołaj Kopernik. Podczas pobytu we Fromborku dzieciom został zorganizowany wyjazd do Gdańska Oliwy, gdzie zwiedziły one zabytkową Katedrę ze słynnymi Organami oraz obejrzały zwierzęta w ZOO. W tym samym dniu uczestniczyły we Mszy Świętej Katedrze w Sopocie, a później przeszły się po sopockim Molo. Wychowankom najbardziej podobała się wyprawa nad morze do Krynicy Morskiej.W drodze powrotnej do Suwałk dzieci z opiekunami zajechały do Matki Bożej do Gietrzwałdu, a później do Olsztyna, gdzie obejrzały seans w Astronomicznym Planetarium i zwiedziły Astronomiczne Obserwatorium wraz z punktem widokowym.

Podczas wakacji dzieci także uczestniczyły w zajęciach półkolonijnych organizowanych przez kadrę Świetlicy między innymi: w zajęciach plastycznych, kulinarnych, rekreacyjno – sportowych. Wielokrotnie korzystały z basenu w Aquaparku.