Półkolonie, wycieczki

Pod koniec stycznia i na początku lutego nasi wychowankowie w ramach ferii zimowych korzystali z różnych rozrywek. Dwa razy wyprawiali się na lodowisko oraz raz na kręgle. Kilkakrotnie uczestniczyli w konkursach i rozgrywkach organizowanych przez kadrę w Świetlicy.

Na początku lipca (05 – 12.07) został zorganizowany wyjazd na Ukrainę. Z racji niemożliwości dojechania tego samego dnia do miejsca pobytu, grupa świetlicowa zatrzymała się w Chełmie. Dzieci z opiekunami nocowały w Domu Pielgrzyma przy Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Zatrzymanie się w Chełmie było okazją do zwiedzenia miasta. Większość uczestników wyprawy po raz pierwszy przekroczyła granice Polski. W dniu 6 lipca udało się dotrzeć do celu tj. do Centrum Odpoczynku Religijnej Misji "Caritas - Spes" Diecezji Łuckiej Kościoła Rzymsko – Katolickiego w Pulmie ( ul. Niezależności 166 B, 44020 w. Pulmo, Rejon Szacki, woj. wołyńskie). Nasi podopieczni dołączyli do uczestników oazy I stopnia Dzieci Bożych. Tydzień pobytu i uczestnictwa w rekolekcjach oazowych przyniósł dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń. Każdego dnia nasi podopieczni razem z dziećmi ukraińskimi uczestniczyły we Mszy Świętej, w tematycznych zajęciach i zabawach, w wyprawach nad jezioro Świtaź oraz po południu w „pogodnych wieczorach” zorganizowanych na wesoło.

Wychowankowie, którzy w większości spędzali wakacje w Suwałkach, mieli możliwość korzystania z półkolonii organizowanych przez kadrę w centrum miasta w dniach: 23.07-02-08 oraz 04.08 i 11.08. Podczas półkolonii można było korzystać z poczęstunków na słodko, z jazdy różnymi pojazdami oraz uczestniczyć w konkursach.

Pod koniec stycznia (23.01-27.01) odbyły się w Świetlicy półkolonie zimowe. W poniedziałek i wtorek dzieci z wychowawcami i z niektórymi mamami jeździły na łyżwach, na suwalskim lodowisku. W środę korzystały z basenu w Aquaparku, a w piątek grały w kręgle na kręgielni w suwalskiej Plazie. W dniu 27 stycznia został zorganizowany dzieciom bal przebierańców. Przed zabawą chętni wychowankowie prezentowali na sobie różne stroje i kostiumy do przedstawień teatralnych.

Na początku lipca (5-8.07.2017) odbyła się wycieczka busem do Torunia. Uczestniczyli w niej przede wszystkim starsi wychowankowie. Trasa i miejsca zwiedzania: Ostróda (Zamek Krzyżacki i plac zabaw nad Jeziorem Drwęckim), Toruń (Motoarena, Centrum Nowoczesności i Wiedzy, Żywy Pomnik Piernika, Ogród Zoo-Botaniczny, Bazylika NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, Starówka, Fontanny Cosmopolis, Kościół św. Jakuba i grób Sługi Bożego ks. bpa A.P. Szelążka - Ojca Założyciela Sióstr Terezjanek, Katedra i Kościół Mariacki, Krzywa Wieża, Radio Maryja), Górsk (Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki), Zamek Bierzgłowski (zwiedzanie zamku pokrzyżackiego w którym ostatnie lata życia zamieszkiwał ks. bp Adolf Piotr Szelążek) oraz Ciechocinek (tężnie).

W II połowie lipca zostały zorganizowane dzieciom (które nie wyjechały z Suwałk) półkolonie na Placu Marii Konopnickiej w  ramach "Lata w Suwałkach" oraz przy Parku Konstytucji 3 Maja w czasie organizowanego Jarmarku Folkloru i Jarmarku Kamedulskiego (29VII;  5VIII). Na Placu i przy Parku można było jeździć rikszami, gokartami, jeździkami, rowerkami i konikami mechanicznymi.

Dnia 25 czerwca czternastoosobowa grupa wychowanków razem z opiekunami wyjechała na tygodniowy wypoczynek do Poronina. Z miejsca zamieszkania widoczne były wspaniałe krajobrazy m.in. górskie hale, a nad nimi góry m.in. Giewont  i Góra Śpiących Rycerzy. Dużym wyczynem grupy było wejście na Kasprowy Wierch oraz pokonanie trasy prowadzącej nad Morskie Oko wraz z powrotem. Dużą atrakcją dla dzieci był zjazd z Kasprowego Wierchu kolejką linową oraz wjazd na Gubałówkę kolejką szynową. Będąc w Górach dzieci miały okazję lepiej poznać Zakopane. Zwiedziły tam zabytkowe Kościoły oraz cmentarz, na którym znajdowały się groby słynnych Polaków, m.in. Kornela Makuszyńskiego i Kazimierza Przerwy – Tetmajera. Obejrzały także „skocznię Małysza”. W Zakopanym spacerowały po Starym Rynku, oglądały i nabywały pamiątki na licznych stoiskach i robiły zdjęcia z „żywymi posągami’. Po powrocie z Poronina nasi „wycieczkowicze” z innymi wychowankami Świetlicy przychodzili na zajęcia w ramach trwających półkolonii. Dzieci z radością brały udział w konkursach sportowych, kulinarnych i muzycznych; wykonywały prace plastyczne oraz na kiermaszu przy ul. Chłodnej rozprowadzały z siostrami wyroby świetlicowe. W październiku dzieci z opiekunami wyruszyli kolejką szosową na jednodniową wycieczkę do ośrodka „Maniówek” w Nowej Wsi. Tam głównymi atrakcjami było: zwiedzanie fermy strusi, jazda konna, nauka chodzenia na szczudłach oraz mecz piłki nożnej.

 

 

 

 

 Zimą czas odpoczynku od szkoły był dla dzieci okazją do wspólnej wyprawy do Aquaparku i na lodowisko, do uczestniczenia w konkursach sprawnościowych oraz do intensywniejszego korzystania ze zjeżdżalni i trampoliny dmuchanej w Świetlicy. Podczas trwających półkolonii zimowych wychowankowie także wzięli udział w konkursie kolęd.

W dniach 27.06 – 01.07 oraz 26.07 – 29.07 odbyły się letnie półkolonie w Świetlicy. W tym czasie podopieczni skorzystali z basenu w Aquaparku, uczestniczyli w zajęciach rekreacyjno-sportowych i kulinarnych oraz korzystali z jazdy rikszą, hulajnogą, samochodzikiem i gokartami po ścieżkach rowerowych. W drugim tygodniu półkolonii część wychowanków przychodziła na zajęcia rekreacyjno-sportowe i plastyczne organizowane przez wychowawców przy Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach.

W lipcu (05.07 – 11.07) starsi uczestnicy zajęć wzięli udział w tygodniowej wycieczce do Poznania. W czasie pobytu korzystali z kąpieliska nad Jeziorem Rusałka i Jeziorem Malta, jeździli  kolejką torową, zwiedzili stare i nowe ZOO (w obu miejscach korzystali z placu zabaw), Zamek Cesarski, Muzeum Wojskowe i Muzeum Archeologiczne, Ogród Botaniczny, Ostrów Tumski z najstarszą polska katedrą-Bazyliką Archikatedralną Św. Apostołów Piotra i Pawła oraz największy park w Poznaniu – Cytadelę. Podczas spacerów po Poznaniu dzieci dłużej zatrzymały sie przy kilku dużych fontannach oraz na Starówce, gdzie obejrzały Ratusz z koziołkami. Mieszkając w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Głuszynie na obrzeżach Poznania, wielokrotnie uczestniczyły we Mszy Świętej. Przebywając w pobliżu Bazy Lotnictwa Taktycznego miały możliwość obejrzenia lotów wojskowych maszyn.

 

W 2015 roku czternaścioro uczestników zajęć w Świetlicy podczas wakacji skorzystało z wycieczki do Wrocławia. Tam dzieci zwiedziły wiele ciekawych miejsc m.in. Stare Miasto z Ostrowem Tumskim (najstarsza cześć miasta); najpiękniejszy kościół gotycki na dolnym Śląsku: katedrę św. Jana Chrzciciela nazywaną matką kościołów śląskich, dwie charakterystyczne kamienice wychodzące na wrocławski rynek „Jaś i Małgosia”; „Stary Ratusz”- gotycko – renesansową budowlę jedną z piękniejszych tego typu w Europie z Muzeum Mieszczańskim; „Stare Jatki” – XIV-wieczne murowane ławy rzeźnickie z pomnikiem poświęconym zwierzętom rzeźnym; Ossolineum – barokowy gmach dawnego klasztoru Krzyżowców (znajdują się tam rękopisy „Pana Tadeusza” , „Zemsty”, „Ogniem i Mieczem”, „Chłopów”); „Halę Stulecia” zbudowaną w 1913 roku, która jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO (służy ona jako hala koncertowa, miejsce imprez sportowych i targów). Podczas pobytu we Wrocławiu wychowankowie dwa razy uczestniczyli w pokazach świetlano – dźwiękowych przy Fontannie multimedialnej (najlepiej prezentującej się w Polsce); obejrzeli budynek z czterema kopułami i pergolą z 1913 roku; zwiedzili ZOO; uczelnie znajdujące się w pobliżu miejsca zakwaterowania; Panoramę Racławicką; Ogród Japoński, zapoznali się ze szlakiem wrocławskich krasnali na którym odnaleźli 50 krasnoludków. W ostatnim dniu pobytu dzieci rozegrały ze sobą mecz piłki nożnej w specjalnych piłkach dmuchanych w zakrytym stadionie.

Podczas wakacji dzieci także uczestniczyły w zajęciach półkolonijnych organizowanych przez kadrę Świetlicy między innymi: w zajęciach plastycznych, kulinarnych, rekreacyjno – sportowych oraz w zajęciach organizowanych w basenie w Aquaparku.