Półkolonie, wycieczki

W roku 2020 podczas zimowych półkolonii, dzieci uczestniczyły w różnorodnych zabawach i zajęciach. W pierwszym dniu wzięły udział w balu przebierańców, gdzie prezentowały interesujące stroje i kreacje oraz różne kroki i figury taneczne. W drugim dniu ferii wychowankowie skorzystali z zabaw na kręgielni. W kolejnych dniach uczestniczyli w konkursie kolęd, śpiewali ulubione piosenki odgrywali scenki teatralne, sprawdzali swoje możliwości sprawnościowe podczas biegania z drewniana łyżką i jajkiem oraz przemieszczania się w foliowych workach. W czasie zimowego wypoczynku mieli także możliwość  dekorowania różnymi posypkami  wypieczonych w Świetlicy ciasteczek.

W roku 2019 w pierwszej połowie półkolonii zimowych podopieczni uczyli się robić pizzę. Zapoznali się także z techniką wyrabiania bułeczek z makiem i serem z ciasta drożdżowego oraz precelków. Mieli tez możliwość wykonania dużej ilości śmietankowych ciasteczek. W kolejnych dniach zimowego odpoczynku dzieci uczestniczyły w Balu Przebierańców. Jednego dnia rodzinnie wzięły udział w rozgrywkach na kręgielni. Pod koniec wspólnych spotkań „feryjnych” startowały w różnych konkursach rekreacyjno-sportowych.
W czasie wakacji, w pierwszej połowie lipca 17 dzieci uczestniczyło w 6-dniowej wycieczce do Polanicy Zdroju i jej sąsiednich okolic. Miejscem noclegów i całodniowego żywienia był Ośrodek Sportu i Rekreacji (dzieci otrzymywały śniadania, prowiant na drogę oraz obiadokolacje). W Polanicy, w pobliżu miejsca zamieszkania uczestnicy wyprawy zwiedzili Park Zdrojowy. Tam obejrzeli wiele pomników przyrody, a także Pijalnię Wód „Wielka Pieniawa” wzniesioną w latach 1911-13, Teatr Zdrojowy, Park Szachowy z wielkoformatowymi szachami oraz rzeźbę niedźwiedzia polarnego (Niedźwiedź jest symbolem Polanicy). W pobliżu Parku Zdrojowego dzieci zobaczyły Stary Rynek oraz Letni Tor Saneczkowy „Góralka”. Bardzo dużym przeżyciem dla wychowanków było zjeżdżanie na sankach po torze. Będąc w Polanicy, grupa wielokrotnie nawiedziła zabytkowy kościół Wniebowzięcia NMP. W pobliżu bazy noclegowej, w Hotelu „Polanica” dzieci dwukrotnie skorzystały z kręgielni i z pływalni. Zgodnie z planem wycieczki odbyły się także wyprawy do kilku pobliskich miejscowości. W połowie tygodnia dzieci z opiekunami wyjechały do Parku Narodowego Gór Stołowych oraz Wambierzyc. Na terenie Parku, w okolicy Błędnych Skał przeszły się po kilkusetmetrowej trasie turystycznej składającej się w większości ze skalnych labiryntów, na której można spotkać Radkowskie Skały, Skały Puchacza czy Łężyckie Skałki. W Wambierzycach grupa nawiedziła Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin oraz obejrzała Ruchomą Szopkę (przedstawia ona miasto i jego okolice wypełnione przez 800 ruchomych i stałych figurek odgrywających sceny z życia mieszczan i pasterzy, narodziny Chrystusa i jego drogę krzyżową, rzeź dzieci na rozkaz króla Heroda, Świętą Rodzinę przy pracy, 12-letniego Jezusa w świątyni, Ostatnią wieczerzę, Objawienie Matki Bożej w Lourdes, kopalnię węgla i scenę przedstawiająca zabawę ludową). W drodze powrotnej do Polanicy grupa dotarła do Muzeum Rzemiosła na Szlaku Ginących Zawodów (znajduje się tu m. in. bogata kolekcja narzędzi, pomocy kuchennych, maszyn rolniczych i wyrobów rzemieślniczych). Przy muzeum w małym ZOO dzieci obejrzały różne ptaki (strusie, kurki chińskie, koguty ozdobne) oraz zagrodę ze zwierzętami (w obejściu zamieszkują: kucyki, owieczki, kozy i alpaki). W ostatnim dniu pobytu w Polanicy grupa świetlicowa udała się do Kłodzka. Tam zwiedziła podziemną Twierdzę Kłodzką, będącą systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku. Po powrocie z wycieczki z Polanicy Zdroju zostały zorganizowane półkolonie dla wszystkich chętnych uczestników zajęć w Świetlicy. Na początku półkolonii, jednego dnia dzieci wyjeżdżały na grę do kręgielni w Plazie, a w kolejnym dniu korzystały z atrakcji w Aquaparku. W pierwszym tygodniu półkolonii większość czasu dzieci spędziły w pomieszczeniach Świetlicy, gdzie brały udział w grach i zabawach przygotowanych przez harcerzy. W kolejnym tygodniu letniego wypoczynku dzieci i młodzież zostały zaproszone do obchodów Dni Suwałk w centrum miasta.

Pod koniec stycznia (23.01-27.01) odbyły się w Świetlicy półkolonie zimowe. W poniedziałek i wtorek dzieci z wychowawcami i z niektórymi mamami jeździły na łyżwach, na suwalskim lodowisku. W środę korzystały z basenu w Aquaparku, a w piątek grały w kręgle na kręgielni w suwalskiej Plazie. W dniu 27 stycznia został zorganizowany dzieciom bal przebierańców. Przed zabawą chętni wychowankowie prezentowali na sobie różne stroje i kostiumy do przedstawień teatralnych.

Na początku lipca (5-8.07.2017) odbyła się wycieczka busem do Torunia. Uczestniczyli w niej przede wszystkim starsi wychowankowie. Trasa i miejsca zwiedzania: Ostróda (Zamek Krzyżacki i plac zabaw nad Jeziorem Drwęckim), Toruń (Motoarena, Centrum Nowoczesności i Wiedzy, Żywy Pomnik Piernika, Ogród Zoo-Botaniczny, Bazylika NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, Starówka, Fontanny Cosmopolis, Kościół św. Jakuba i grób Sługi Bożego ks. bpa A.P. Szelążka - Ojca Założyciela Sióstr Terezjanek, Katedra i Kościół Mariacki, Krzywa Wieża, Radio Maryja), Górsk (Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki), Zamek Bierzgłowski (zwiedzanie zamku pokrzyżackiego w którym ostatnie lata życia zamieszkiwał ks. bp Adolf Piotr Szelążek) oraz Ciechocinek (tężnie).

W II połowie lipca zostały zorganizowane dzieciom (które nie wyjechały z Suwałk) półkolonie na Placu Marii Konopnickiej w  ramach "Lata w Suwałkach" oraz przy Parku Konstytucji 3 Maja w czasie organizowanego Jarmarku Folkloru i Jarmarku Kamedulskiego (29VII;  5VIII). Na Placu i przy Parku można było jeździć rikszami, gokartami, jeździkami, rowerkami i konikami mechanicznymi.

Pod koniec stycznia i na początku lutego nasi wychowankowie w ramach ferii zimowych korzystali z różnych rozrywek. Dwa razy wyprawiali się na lodowisko oraz raz na kręgle. Kilkakrotnie uczestniczyli w konkursach i rozgrywkach organizowanych przez kadrę w Świetlicy.

Na początku lipca (05 – 12.07) został zorganizowany wyjazd na Ukrainę. Z racji niemożliwości dojechania tego samego dnia do miejsca pobytu, grupa świetlicowa zatrzymała się w Chełmie. Dzieci z opiekunami nocowały w Domu Pielgrzyma przy Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Zatrzymanie się w Chełmie było okazją do zwiedzenia miasta. Większość uczestników wyprawy po raz pierwszy przekroczyła granice Polski. W dniu 6 lipca udało się dotrzeć do celu tj. do Centrum Odpoczynku Religijnej Misji "Caritas - Spes" Diecezji Łuckiej Kościoła Rzymsko – Katolickiego w Pulmie ( ul. Niezależności 166 B, 44020 w. Pulmo, Rejon Szacki, woj. wołyńskie). Nasi podopieczni dołączyli do uczestników oazy I stopnia Dzieci Bożych. Tydzień pobytu i uczestnictwa w rekolekcjach oazowych przyniósł dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń. Każdego dnia nasi podopieczni razem z dziećmi ukraińskimi uczestniczyły we Mszy Świętej, w tematycznych zajęciach i zabawach, w wyprawach nad jezioro Świtaź oraz po południu w „pogodnych wieczorach” zorganizowanych na wesoło.

Wychowankowie, którzy w większości spędzali wakacje w Suwałkach, mieli możliwość korzystania z półkolonii organizowanych przez kadrę w centrum miasta w dniach: 23.07-02-08 oraz 04.08 i 11.08. Podczas półkolonii można było korzystać z poczęstunków na słodko, z jazdy różnymi pojazdami oraz uczestniczyć w konkursach.

 Zimą czas odpoczynku od szkoły był dla dzieci okazją do wspólnej wyprawy do Aquaparku i na lodowisko, do uczestniczenia w konkursach sprawnościowych oraz do intensywniejszego korzystania ze zjeżdżalni i trampoliny dmuchanej w Świetlicy. Podczas trwających półkolonii zimowych wychowankowie także wzięli udział w konkursie kolęd.

W dniach 27.06 – 01.07 oraz 26.07 – 29.07 odbyły się letnie półkolonie w Świetlicy. W tym czasie podopieczni skorzystali z basenu w Aquaparku, uczestniczyli w zajęciach rekreacyjno-sportowych i kulinarnych oraz korzystali z jazdy rikszą, hulajnogą, samochodzikiem i gokartami po ścieżkach rowerowych. W drugim tygodniu półkolonii część wychowanków przychodziła na zajęcia rekreacyjno-sportowe i plastyczne organizowane przez wychowawców przy Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach.

W lipcu (05.07 – 11.07) starsi uczestnicy zajęć wzięli udział w tygodniowej wycieczce do Poznania. W czasie pobytu korzystali z kąpieliska nad Jeziorem Rusałka i Jeziorem Malta, jeździli  kolejką torową, zwiedzili stare i nowe ZOO (w obu miejscach korzystali z placu zabaw), Zamek Cesarski, Muzeum Wojskowe i Muzeum Archeologiczne, Ogród Botaniczny, Ostrów Tumski z najstarszą polska katedrą-Bazyliką Archikatedralną Św. Apostołów Piotra i Pawła oraz największy park w Poznaniu – Cytadelę. Podczas spacerów po Poznaniu dzieci dłużej zatrzymały sie przy kilku dużych fontannach oraz na Starówce, gdzie obejrzały Ratusz z koziołkami. Mieszkając w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Głuszynie na obrzeżach Poznania, wielokrotnie uczestniczyły we Mszy Świętej. Przebywając w pobliżu Bazy Lotnictwa Taktycznego miały możliwość obejrzenia lotów wojskowych maszyn.