Sprawozdanie merytoryczne z działalności

Świetlicy im. Dzieciątka Jezus w Suwałkach w roku 2012

 

W roku 2012 do Świetlicy uczęszczało ok. 35 dzieci. W większości uczestnikami zajęć były dzieci i młodzież (3 – 16 lat). Zajęcia podopiecznym  w roku szkolnym były organizowane każdego dnia tygodnia oprócz niedziel i niektórych sobót. Podczas ferii zimowych wychowankowie uczestniczyli w tygodniowych półkoloniach w Świetlicy,                           a w czasie wakacji w półkoloniach w naszym Ośrodku. Wakacje w 2012 roku , szczególnie     w miesiącu lipcu były czasem bogatym w różne atrakcje. W dniu 02.07. dzieci i młodzież wraz z opiekunami wyruszyli autokarem na wycieczkę i półkolonie do Gdańska (uczestnicy wyprawy: dzieci i młodzież – 36 osób, 3 opiekunów, 4 mamy opiekujące się swymi najmłodszymi 4, 5, 6 – letnimi dziećmi). Podczas wyprawy wszyscy uczestnicy korzystali ze śniadania, obiadów i kolacji oraz noclegów w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym. W ciągu dwóch dni udało się zwiedzić Westerplatte, Muzeum Wojenne w Gdyni, Katedrę w Gdańsku – Oliwie, Stocznię Gdańską, stare Miasto oraz Molo w Sopocie. Po dwudniowej wyprawie część dzieci, szczególnie najmłodsze ze swoimi mamami powróciły autokarem do Suwałk. 16 dzieci z dwoma opiekunami pozostało w Gdańsku do 7 lipca. Dla wychowanków odpoczywających w Gdańsku były codziennie organizowane długie spacery i wyjazdy.                      W tym czasie grupa wyjeżdżała do Gdyni nad Morze, gdzie dzieci korzystały z kąpieli, bawiły się na plaży. Gdyni także zwiedzały Akwarium. W przedostatnim dniu pobytu udały się na Hel, gdzie m. in. obejrzały foki w Fokarium. Po powrocie do Suwałk (po tygodniowej przerwie) przeszło 20 dzieci do końca miesiąca lipca przychodziło na zajęcia półkolonijne do Świetlicy. Na prośbę najstarszych podopiecznych 9 osób spędziło  tygodniowe półkolonie w sposób całodobowy. W czasie całodobowego pobytu dzieci otrzymywały I i II śniadania, obiady, podwieczorki oraz kolacje.  Podczas półkolonii w naszym Ośrodku wychowankom były organizowane kilkakrotnie wyprawy na kręgielnię i na pływalnię oraz konkursy sportowe i rozgrywki dotyczące gry w warcaby. W Świetlicy dzieci poznawały nowe techniki wykonywania prac plastycznych oraz eksperymentowały w zakresie sztuki kulinarnej. Często oglądały interesujące filmy w sali kinowej, korzystały z pracowni komputerowej oraz
z basenu z piłeczkami. Podopieczni nieraz bawili się na dmuchańcu – zjeżdżalni i na dmuchanej trampolinie. Pod koniec lipca razem z rodzicami i wychowawcami wzięli udział  w jednodniowej wycieczce do Kaletnika, Józefowa i na Krzywe. W Kaletniku zwiedzili Ogród Bajek, a na Krzywym skorzystali z kąpieliska. W Józefowie został zorganizowany biwak. Tam uczestnicy wyprawy wspólnie bawili się oraz spożywali pieczone na ognisku kiełbaski. Najmłodsze dzieci zjeżdżały z dmuchanej zjeżdżalni.

Do podstawowych zadań wychowanków podczas trwającego roku szkolnego jest odrabianie lekcji i wypełnianie obowiązku dyżurnego. Pomoc w odrabianiu zadań szkolnych  otrzymywali nie tylko ze strony wychowawców, ale także wolontariuszy. Po wypełnieniu tych obowiązków, podopieczni uczestniczyli w różnorodnych zajęciach m. in.: w zajęciach plastyczno – technicznych, rekreacyjno – sportowych, kulinarnych, teatralnych, muzycznych oraz informatyczno – edukacyjnych. Dwa razy w tygodniu uczestniczyli w zajęciach socjoterapeutycznych (w poszczególnych grupach wiekowych) oraz niektórzy w zajęciach profilaktycznych. Podczas pobytu w Świetlicy dzieci otrzymywały posiłki. W ramach podwieczorku spożywały słodkie pieczywo, a na kolację kanapki z ciepłym napojem. Tak jak w każdym roku, w czasie Adwentu i Wielkiego Postu chodziły na nabożeństwa i Msze Św. (roraty) do kościoła. W listopadzie przez cały tydzień odwiedzały cmentarze, zapalały znicze i modlili się za zmarłych. W roku szkolnym dzieci  brały czynny udział w konkursach organizowanych przez kadrę w Ośrodku.

Oprócz zajęć organizowanych podopiecznym, wielokrotnie w  każdym miesiącu odbywały się spotkania indywidualne z rodzicami dzieci, kilkakrotnie w ciągu roku
z wszystkimi rodzicami oraz kilkakrotnie z rodzicami, z dziećmi i ich rodzeństwem. Okazją do wspólnych spotkań jest coroczny „Opłatek’’. 22 grudnia 2012 roku zostało zorganizowane uroczyste spotkanie opłatkowe, poczęstunek na słodko i spotkanie dzieci z Mikołajem. Na to niezwykłe wydarzenie przybyli zaproszeni goście: Prezydent Miasta Suwałk z Naczelnikiem WZiPS , Darczyńcy Świetlicy oraz Kapłani z Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła.

Każdego roku po wybudowaniu nowego budynku Świetlicy (2010 rok), są wyposażane dla dzieci pomieszczenia w różne pomoce i sprzęt. W roku 2012 została utworzona sala          z suchym basenem i światłowodami, został zakupiony ekran elektryczny do wyświetlania filmów, sztalugi, piłeczki do skakania, wielofunkcyjny stół do gier sportowych, dmuchane foteliki.

Nasza Świetlica jest odwiedzana przez wiele osób dorosłych . Goście i wizytujący Dzieło wielokrotnie stwierdzili, że Świetlica jest bardzo ładnym Ośrodkiem. Wystrój Świetlicy zawdzięczamy wielu darczyńcom, osobom życzliwym, współpracującym                z Ośrodkiem. Cieszymy się, że w Świetlicy można zapewnić podopiecznym rozwój całościowy.

 

Suwałki, dnia 11 stycznia 2013 r.